Tensionet mes Greqisë dhe Turqisë rriten për shkak të Qipros, forcat greke në gatishmëri

0
57

Ndërsa tensionet midis Turqisë dhe Greqisë në Mesdheun lindor vazhdojnë, pavarësisht se Bashkimi Evropian i bëri thirrje Turqisë që të heqë dorë nga shpimi për naftë në zonën ekskluzive ekonomike të Qipros (EEZ), forcat e armatosura të Greqisë janë në gatishmëri për t’u marrë me një përshkallëzim të mundshëm të tensioneve në Mesdheun Lindor, raporton Kathimerini.

Sipas burimeve, çështja kyçe që po merret në diskutim në Athinë është se si të reagojnë në rast se Turqia vendos të kryejë kërkime sizmike ose shpime brenda cepit kontinental të Greqisë ose ZAZ-it të saj. Shqetësimi më i madh është për një ndërhyrje të mundshme turke në lindje të Rodosit dhe në jug të Kastellorizos.

Një deklaratë nga BE javën e kaluar, ndonëse e paqartë, u mirëprit nga kryeministri Alexis Tsipras si “dënimi i parë i qartë dhe vendimtar” i Turqisë nga blloku “pas dekadave të shkeljeve të së drejtës ndërkombëtare”.

Burimi: TETOVASOT

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here