More

  admin - Faqe 3

  381 Posts
  0 Comments

  Lufta në Ukrainë: Great Reset, Faza 2

  Shkruar nga Ernst Wolf (perktheu nga gjermanishtja Agron Kurtishi) Lufta në Ukrainë: Great Reset, Faza 2 Aktualisht ekzistojnë tre tregime rreth luftës në Ukrainë. Narrativa #1: NATO dhe...

  Vàrhely-i në Shkup…një përpjekje e Komisionerit të UE-së për të ‘arsyetuar nonshalancën Europiane’, vizavi përgjërimeve tona..!

  Florim AJDINI Tanimë është e njohur që për një periudhë të gjatë kohore, por fatkeqsisht pa sukses,  UE  ka bërë përpjekje të korrigjojë dhe të riformulojë...

  Sapiosexual, Politosexual apo që të Dyjat?!

  Florim V. AJDINI Dy terme formalisht të panjohura për lexuesin tonë të rëndomtë e të rrallë, por të ‘njohura dhe të papranuara’, në praktikën e funksionimit...

  M’duket se quhet Albin!

  M'duket se asht Kryeministër që mua s'me duhet, e atdheut po! Ju mund t'mos e duroni as madhështinë as vogëlsinë e tij. Mund ta urreni por...

  CRUX-A po ndryshon Serbia qëndrimin saj ndaj ‘Pax Rusiana?!’

  Shkruan: Florim  AJDINI Agresioni Rus  mbi Ukrainën sovrane, edhe një luftë e paprovokuar ndaj një shteti të madh dhe të pamvarur Europian. Edhe një luftë e...

  Rusia paralelisht me agresionin në Ukrainë, është duke trajtu çështjen e islamistëve të saj

  Bëhen gati dy muaj që bota tronditet me agresionin rus në Ukrainë, derisa bota arabe duket që verbërisht mbështet Putinin. Për fat të mirë të...

  Lugina e Preshevës përballë neoklasicizmit osmano-islam dhe turkifikimit sllav

  Lugina e Preshevës edhe sot, si gjatë shumë rasteve në histori, ndeshet me forma të pushtimit dhe ndikimit  të huaj, që është qëllim keq dhe...

  Përdorimi i pakicave etnike dhe fetare të Rusisë dhe përdorimi i Luftëtarëve të huaj Terrorist nga ana e Rusisë

  Rusia është e njohur për agresione ndaj të gjithë fqinjëve të saj, që nga vitet 1715-ta, e deri me agresionet e dekadave të fundit. Gjithashtu...

  Kurti flet për Vuçiçin në La Repubblica: “Ai është Kukull e Kremlinit, paratë i do nga Europa e armët nga Rusia”

  Kryeministri Albin Kurti, në një intervistë për gazetën italiane “La Repubblica”, e ka quajtur Presidentin serb, Aleksandar Vuçiq “kukull të Kremlinit”, që drejton një vend...

  Ambasadori amerikan: Ushtria e Kosovës është e pa kthyshme: e qon ne këmb Beogradin

  Ambasadori amerikan në Beograd është deklaruar rreth ushtrisë së Kosovës, “Nuk shoh pse Ushtria e Kosovës do të ishte kë rcënim më i madh se...

  Find me on

  Latest articles

  Newsletter

  Subscribe to stay updated.