More

  Kolumna - Faqe 2

  Besëlidhja “на скопски начин!”

  Shkruan: Florim AJDINI Historia jonë e përgjakur,  gjatë shekujve, gjithnjë na ka pozicionuar në arenen e madhe të betejave, të cilat shpeshherë si komb i...

  Tetova, kjo Thundër e heshtur e Akilit….

  Shkruan: Florim AJDINI „Asgjë nuk na e sjell fitoren, por vetvetja!  Asgjë nuk na e  sjell  drejtësinë, përveç parimeve, vlerave morale dhe integritetit politik.“ Tanimë kur...

  Tash vertet jemi ‘shume afer’ integrimit ne Europe!

  Pas telenoveles se djeshme kur nje deputet u fsheh, iku nga vendi apo u kidnapua, vertet u afruam dukshem drejt integrimit ne Europe. Tash...

  Qasja Shqiptare dhe rajonale ndaj ndikimit rus dhe hegjemonisë serbe

  Shkruan: Skender Jashari Me tensionimin e situatës dhe raporteve mes Republikës së Kosovës dhe Serbisë, në ditët e fundit, e bënë sërish më të nevojshme...

  ZONJAT E HEKURTA TË POLITIKËS SË LARTË EUROPIANE, VIZITOJNË “SHQIPËRINË E VOCKËL”

  Shkruan: Florim AJDINI Merkel dhe Van der Leinen, më në fund, vizitojnë vendet e  Ballkanit! Në fokus  politikat rreth eurointegrimeve dhe rimkëbja e ekonomisë, sidhe...

  Reflektimi i akteve terroriste islamike të 11 shtatorit 2001 në Luginë të Preshevës dhe propaganda pro-talebane e policies së Serbisë

  Shkruan: Skender JASHARI Përkundër që kisha lexuar dhe dëgjuar për shumë hoxhallarë bashkëpunëtorë të Serbisë dhe hoxhallarë të ushtrisë së Serbisë, që kishin islamizuar përdhunu...

  Kur Perënditë gjunjëzohen përpara satanit…!

  (Me keqardhje zemërtherrëse, në emër të inteligjencës gjithshqiptare, në emër të së vërtetës dhe në emër të shpresave të thyera – shprehje ngushëllimi pacientëve...

  Koalicioni Alternativa-Aleanca nën „Magjinë e Thundrës së Akilit!“

  Shkruan: Florim AJDINI Temperaturat e larta,  ngadalë  ia lëshojnë vendin freskisë së vjeshtës dhe rikthimin e shpresave që  qytetarët ushqejnë për një jetë më të...

  Figurat letrare dhe aforizmat si pershkrim i personalitetit dhe dukurive shoqerore

  Shkruan: Dervish ALIMI Figurat letrare nepermjet te personifikimit te kafsheve per pershkrimin e karakterit dhe personalitetit njerezor si protagonist i ngjarjeve politike te kohes jane...

  THUNDRA E FAMSHME DHE E JASHTËKOHSHME E AKILIT!

  Shkruan: Prof.dr. Florim Ajdini Frika marramendëse e se ëmës së tij, nga goditja e mundshme, që përfundimisht shkatërroi dhe nënshtroi Trojen! Ishte e vetmja, ishte nji...

  Latest articles

  Newsletter

  Subscribe to stay updated.