Gati të shpërthejë lufta midis Turqisë dhe Greqisë / Ministrat e teprojnë me deklarata kërcënuese…

0
232

Fillimi vitit 2022 ka gjetur perseri Greqine e Turqine ne nje moment tensioni dhe Athina zyrtare ben fjale per nje përshkallëzim te retorikës agresive të Ankarasë qe sipas ministrit te Jashtem Nikos Dhendias ka marrë përmasa që nuk jane pare me pare.

Kjo ka ndodhur edhe pas nje deklarate qe ka bere kreu I diplomacies greke ne takimin e tij me homologun e Arabise Saudite Princin Faisal bin Farhan ku ka kerkuar heqjen e statusit te gjendjes se luftes nga ana e Turqise ,te ashtuquajturit casus belli.

N News Media