Ish-diplomati serb e analizon letrën e Bidenit: Ai s’ka ndryshuar, po kërkon maksimumin për shqiptarët

0
351

Urimi i pazakontë i presidentit të SHBA-së, Joseph Biden, dërguar presidentit serb, Aleksandar Vuçiq me rastin e ditës së shtetësisë së Serbisë, nuk mund të interpretohet si një shembull i një urimi diplomatik për festën kombëtare të një vendi tjetër, vlerëson ish-diplomati serb, Vladislav Jovanoviq, transmeton Gazeta Express.

Ai thekson se “dita e gëzimit për një vend tjetër” zakonisht përdoret për të përsëritur gatishmërinë për të përmirësuar marrëdhëniet në fusha të ndryshme dhe ndoshta për të zhvilluar marrëdhënie miqësore, të cilat, siç thekson ai, “nuk janë të përqendruara në njohjen reciproke të Kosovës nga Serbia”.

“Urimet diplomatike pothuajse kurrë nuk janë të ngarkuara me një detyrë të veçantë, më e vështira e mundshme në marrëdhëniet e ndërsjella midis Serbisë dhe Amerikës. Duke kërkuar që Serbia t’i përkushtohet vetes në periudhën e ardhshme për zgjidhjen e çështjes së Kosovës në një mënyrë në kundërshtim me interesat kombëtare dhe shtetërore dhe Kushtetutën, është diçka që nuk është e zakonshme dhe nuk është mirë ta gjesh atë në ndonjë libër shkollor diplomatik si një shembull i një urimi për festat e një vendi”, shprehet Jovanoviq.

Sipas tij, gjithçka që thuhet në kartolinë është një tregues i qartë se Biden nuk ka ndryshuar shumë që nga lëshimi nga “lëkura e tij të hershme”.

“Përkundrazi, kjo tregon se ai beson se presioni i drejtpërdrejtë dhe i fundit mbi Serbinë mund të arrijë qëllimin maksimal për Shtetet e Bashkuara dhe shqiptarët e Kosovës – njohjen e pavarësisë së Kosovës”, përfundoi ish-diplomati serb.

Biden i dërgoi një mesazh urimi Vuçiqit për Ditën e Shtetit, duke konfirmuar angazhimin e SHBA-së për ta mbështetur një marrëveshje ligjërisht të detyrueshme për normalizimin gjithëpërfshirës të marrëdhënieve midis Kosovës dhe Serbisë, por në të njëjtën kohë duke theksuar “përqendrimin në njohjen e ndërsjellë” të Serbisë dhe Kosovës. https://korca-today.al