Sot është ditëlindja e heroit Zahir Pajaziti

0
248

Komandanti i UÇK-së dhe heroi i Kosovës, Zahir Pajaziti sot shënon ditëlindjen.

Zahir Pajaziti është lindur më 1 nëntor të vitit 1962 në Turuqicë të Podujevës, ndërkaq ai ra heroikisht me 31 janar të vitit 1997 në Pestovë të komunës së Vushtrrisë.

Bashkë me heroin Zahir Pajazitin, u vranë edhe Hakif Zejnullahu dhe Edmond Hoxha.

Në 11-vjetorin e rënies, më 31 janar 2008, ish-presidenti Fatmir Sejdiu Zahir Pajazitit i akordoi dekoratën më të lartë shtetërore të Kosovës, Urdhrin Hero i Kosovës. /arbresh.info